""
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IF Centern
Kärlekens Hopp IF Centern i Topp
Dam

IF Centern
0 - 4
Vinbergs IF
IF Centern0 - 4Vinbergs IF

  INFORMATION
  REFERAT

Matchstart:fre 26 april, 18:30
Plats:Kärlekens IP
Tävling:
Matchnummer: 070201016
Samling:17:00
Fortsatt tungt för Damerna
2024-04-26 22:30
Matchens lirare IFC; Tilde Lindén, Vinberg; Gyltene Ibishi

Det går fortsatt tungt för Damlaget i årets seriespel då man under fredagen inkasserade 3:e raka förlusten och återigen med 4 st insläppta mål. Vinberg kom på besök på Kärlekens IP och tog med sig en rättvis seger hem. 

Efter ett fall framåt förra matchen mot Astrio så var det denna kväll återigen ett steg bakåt och förlust med 0-4. Det sett över 90 min där IFC rasade ihop i 2:a halvlek och efter Vinbergs ledningsmål. Första halvlek var en jämn historia och hemmalaget höll spelet väl uppe utan att skapa de riktigt heta chanserna. Det gjorde för den delen inte heller Vinberg förutom vid ett tillfälle där avslut på mål studsade stolpe-stolpe och balanserade på mållinjen innan Linnéa Ottosson Andersson i mål greppade bollen. Den Vinberg chansen föregicks dock likt flera andra av misstag och bolltapp av IFC. 

 

Om IFC hade modet uppe inför 2:a halvlek så flagnade det efter Vinbergs ledningsmål 1-0 (53) och kort därefter 2-0 (56) försvann det helt. Laget har f.n ett stukat självförtroende men försökte ändå jobba sig tillbaka in i matchen via offensiva byten i ett försök att trycka upp spelet. Det ska sägas att Vinbergs 3-0 och 4-0 kom i 87 respektive 89 då det var stora hål i defensiven. Även om IFC försökte så räckte man inte till och föll allt som oftast på påtagliga brister i sitt passningsspel. Man saknar för närvarande linjer i spelet och är för stressiga vilket resulterar i för många "lycka till bollar" framåt och för många enkla passningar som missas. 

 

Matchens lirare sponsrades av Pågens och gick till hemmalagets Tilde Lindén och Vinbergs Gyltene Ibishi. Matchvärdar och blöta bolltjejer var IFC:s F12/13. Även hemmalagets Linnéa Ottosson Andersson i mål ska ha en eloge. Linnéa debuterade i A-sammanhang med ett lugnt och stadigt agerande och kunde inte göra något åt målen.

 

Det är bara att knyta näven, hålla modet uppe och komma igen och jobbet börjar (som alltid) på träningen. 

 

I en period av relativt hårt matchande och ser nu fram emot nästa match mot Falkenbergs FF på Falcon Alkoholfri Arena torsdag 2/5 kl.19. 

 

Forza IFC!


<< Tillbaka

Kommande matcher
Spelade matcher
Fre 25/4 18:45
0 - 2  
Mån 21/4 17:00
0 - 1  
Tor 17/4 18:30
2 - 2  
Lör 12/4 16:00
1 - 2  
Lör 5/4 16:30
0 - 8  
Lör 29/3 13:00
7 - 0